Elit Boğaziçi

Elit Boğaziçi modern ve çağı yakalayan tasarımıyla ev sahiplerine geniş ve ferah bir yaşam alanı sunmaktadır. Ankara'nın yükselen değerinde yeni ve rahat bir yaşam sürmek isteyen herkesi beklemektedir.

Pınarbaşı Mah. Beşiktaş Sok. No:17/5 Keçiören-ANKARA
Tel: 0538 681 39 43 - 0542 575 41 04

bilgi@elitbogazici.com

© 2021 Powered by Fez Digital
Kooperatif Ev Almak ile İlgili Her Şey

Kooperatif Ev Almak ile İlgili Her Şey

Kira fiyatlarının uçuşa geçmesiyle birlikte birçok kişi kooperatif evlerle ilgili araştırma yapmaya başladı. Kopperatifler hesaplı olmaları ve hisse sahiplerine söz hakkı vermeleri bakımından bu açıdan öne çıktı. Yazımızda sizlere kooperatif ev almak ile ilgili her şeyden bahsedeceğiz.

Kooperatif Ev Nedir?

Koperatif ev, bir grup insanın ev sahibi olabilmek için toplu bir şekilde ortaklaşa bina ya da site inşaa etmesidir. Hissedar olarak nitelendirdiğimiz kişiler, her ay belli bir miktar aidat öderler ve bu para aracılığıyla binanın inşaatı yürümüş olur.

İnşaat bittiğinde ise herkes kendisine düşen evin tapusunu alır ve ev sahibi olur. Aslında kopperatif evler, bir nevi sosyal konut projeleridir. Tek farkı, bu sosyal konut projelerinde halk kendi kendine insiyatif alır ve organizasyon kişiler tarafından gerçekleşir.

Kooperatif Ev Almak Mantıklı mıdır?

Kooperatif ev hissesi almak mantıklıdır çünkü kooperatif evler diğerlerine göre daha ucuza gelmektedir. Kooperatifler inşaat aşamasına başladıktan sonra havuzda biriken para kullanılarak inşaat devam ettiririlir. Şöyle düşünün, ileride oturacağınız evin inşaatı hakkında tek söz sahibi sizsiniz. Beton da demir de kiremit de sizin kontrolünüz altında. Dolayısıyla arada hiçbir aracı yok demektir. İster en yüksek fiyatlı malzemeleri seçersiniz yönetim kuruluyla isterseniz en hesaplı olanı. Sonuç olarak baştan sona tüm maliyetler kontrolünüz altında olduğu için, inşa edilecek olan daireyi en ucuza mal etme şansına sahip olursunuz.

Daire tamamlanıp tapunuzu aldıktan sonra da ister piyasa fiyatına satarsınız (ki genelde piyasa fiyatı maliyetten daha yüksek olur) isterseniz kendiniz oturursunuz. Bu açıdan kooperatif ev hissesi almak mantıklıdır.

İşin diğer tarafında, daha önce kooperatif olarak inşa edilmiş bir evi almak da mantıklıdır. Çünkü bu evleri inşa eden kişilerden en az birkaçı kendisi yaşamak için kooperatife girmiştir. Herkes kendi yaşayacağı evde iyi malzemenin kullanışmış olmasını, güvenli olmasını ister. Dolayısıyla bu açıdan da kooperatif ile yapılmış bir evi almak da mantıklıdır.

Bu konuda sizle için hazırladığımız “Kooperatif ev almanın avantajları” adlı yazımızı görmek ve için buraya tıklayabilirsiniz.

Kooperatif Ev Nasıl Alınır?

Kooperatif ev sahibi olmak için bir kooperatiften hisse almak gerekir. Kooperatif hisselerini almak pek kolay değildir. Emlak sitelerinde kimi zaman hisse satan kişileri görüp onlardan alabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise kendi kooperatifinizi kurabilir ya da kurulacak olan bir kooperatifin ilk üyelerinden biri olabilirsiniz.

Yapı kooperatifi hisseleri genelde eş-dost arasında alınıp satıldığı için çok fazla ilanlarda göremeyebilirsiniz. Bu yüzden tanıdıklarınızla konuşabilirsiniz veya dilerseniz bizimle ileitşime geçebilirsiniz. 30 yıldır kooperatif işlerinde olduğumuz için geniş çevremizden dolayı sizlere yardımcı olabiliriz. Özellikle Ankara’da kooperatif ev ya da hisse almak isteyenler, bizimle iletişime geçerlerse kesinlikle elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

Eğer alternatif ev alma yöntemlerini kontrol etmek isterseniz, Ev alma yöntemleri adlı yazımıza ulaşabilirsiniz. Bu yazıda kooperatif evlerden devam ediyoruz.

Kooperatif Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kooperatif kurmak için başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarına yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili ayrıntılı olarak “Nasıl kooperatif kurulur?” konusunu işlediğimiz yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunun haricinde eğer sadece bir hisse başvurusu yapmak istiyorsanız, yine bu alandaki tanıdıklarınıla konuşabilir ya da Ankara bölgesinde bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kooperatif Ev Satış Vergisi Nedir?

Kooperatif evlerin satışında geçerli olan vergilendirme yöntemi ile ilgili çeşitli yorumlar bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili yanlış yönlendirmemek adına bizler yorum yapmaktan kaçınıyoruz. Konu hakkında ayrıntılı bilgileri altta bulunan linklere tıklayarak edinebilirsiniz.

Link 1 için tıklayınız

Link 2 için tıklayınız

Ankara’da Kooperatif Evler Hangi Bölgelerdedir?

Ankara’da kooperatif evler genelde Eskişehir yolu tarafında konumlanmıştır. 20 yıl öncesine kadar daha çok Pursaklar ve Esenboğa yönüne doğru konumlanan kooperatifler, şehrin Eskşiehir yönüne doğru genişlemesi ve Pursaklarda artık merkeze yakın yeterli alanın kalmamasından ötürü bu yöne doğru ilerlemektedir. Sincan, Temelli bölgesi, Polatlı yönü, İncek mevkii, Çayyolunun bir kısmı ve kısmen de olsa Konya yolu Ankara’daki kooperatif evlerinin yoğunlaştığı bölgelerdir.

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan sosyal konut projelerinin de bu bölgelere yönelik yapıldığı düşünüldüğü zaman, bahsi geçen mahallelerin ve alanların gelecekte değerlerinin yükseleceğini ön görüyoruz.

Bizler de Elit Boğaziçi Konut Yapı Kooperatifi olarak geleceği çok parlak olan Ankara Organize Sanayii bölgesinde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Yine bu alanda da birçok koperatif ev görmek mümkündür. Organize sanayii bölgesinin kurulumu tamamlandıktan sonra, özellikle bölgeye alt yapının da gelmesiyle birlikte bu alan geleceğe göz kırpmaktadır.

Son dönemde yolların yapılması ve ilkokulun da inşa edilmesiyle birlikte Ankara organize sanayii bölgesi, yeni bir yaşam alanı olmaya hazır durumdadır. 2023 yılının sonu itibariyle bu bölgenin toplu bir yaşam alanı olmasını beklemekteyiz.

Kooperatif Daireler ve Sonuç

Kooperatif evler ile ilgili yazımızı burada sonlandırıyoruz. Aklınıza takılan tüm soruları cevaplandırabilmek adına sizler için ayrıca “Kooperatiflerle İlgili Sık Sorulan Sorular” yazısı da hazırladık. Bu yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.