Elit Boğaziçi

Elit Boğaziçi modern ve çağı yakalayan tasarımıyla ev sahiplerine geniş ve ferah bir yaşam alanı sunmaktadır. Ankara'nın yükselen değerinde yeni ve rahat bir yaşam sürmek isteyen herkesi beklemektedir.

Pınarbaşı Mah. Beşiktaş Sok. No:17/5 Keçiören-ANKARA
Tel: 0538 681 39 43 - 0542 575 41 04

bilgi@elitbogazici.com

© 2021 Powered by Fez Digital
Kooperatif Daire Almak İçin 9 Sebep

Kooperatif Daire Almak İçin 9 Sebep

Kooperatif ev nedir?

Kooperatif ev birden fazla hissedarın bir araya gelerek ortaklaşa yatırım yaptığı toplu konut projeleridir. Bu projede toplam maliyet düşürülerek daha ucuza ev sahibi olma imkânı sağlanır. Peki neden bireysel daire almak yerine kooperatif daire projesine girmeliyiz ve bunun avantajları nelerdir?

Kooperatif ev almanın avantajları nelerdir?

1- Maliyet fiyatının uygun olması

Bireysel ödemede zorlanmadan uygun fiyata kooperatif daire projelerine katılabilirsiniz. Böylece az maliyetle hisse sahibi olabilirsiniz. Kooperatif yönetiminin belirlediği aidatı ödeyen hissedarlar olarak inşaatı biten kooperatifte payınıza düşen dairenin sahibi olursunuz.

2- Kredisiz, faizsiz ev sahibi olmak

Artan ev fiyatları karşısında kredi çekmek zorunda kalan kişilerin kooperatif daire projelerinde kredi çekmeden faizsiz ev sahibi olmasını sağlanır. Kredi çekip faiz ödemek istemiyorsanız kooperatif ev almak en mantıklı çözüm olacaktır. Faiz ödemeden, belirlenmiş ödeme miktarını direkt kooperatife ödeyerek borç yükünüz ortadan kalkar.

3- Demokratik yönetim anlayışı

İnşaat yapımında veya yönetiminde hissedarlar söz hakkına sahiptir. Bu da kişilerin işin içinde olmasını sağlar. Hissedarlardan Yönetim kurulu oluşturularak kendini denetleyen ve yöneten bir yapı kurulur. Bu da bir sorun olduğunda bir muhatabın olacağının garantisidir

4- Kooperatif evlerin hisselerini devredebiliyor olmak

Pay sahibi olarak daha fazla ödemek yapmak istemeyebilirsiniz ya da özel sebeplerden dolayı projeden vazgeçmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda ödediğiniz kooperatif hisse miktarını bir başkasına devredebilirsiniz. Böylelikle ana paranızı kaybetmeden ilk günkü halini korumuş olursunuz.

5- Ortaklaşa çıkarların ön planda olması

İnsanlar kooperatifte birbiriyle yardımlaşma yoluyla ortak çıkarlarını koruyarak ekonomik bir kuruluş oluştururlar. Bununla beraber sizinle yaşayacak diğer insanlarla ortak bir yaşam kurmuş olursunuz.

6- Aracıların aradan çıkması

Diğer özel projelerde firma sahibine ulaşmak neredeyse olanaksızdır. Sizi bilgi sahibi olmayan kişilerle muhatap edebilirler. Fakat kooperatif daire projelerinde aracı ortadan kaldırılarak direkt iletişim kurulabilmesi şeffaf bir projeye olanak sağlar.

7- Yasal güvenceye sahip olmak

Kooperatif yapısında ortaklık hakları devlet tarafından belirlenen kanunlarla yasal güvence altına alınmıştır. Hakkınız korunması mağdur olma korkusunu ortadan kalkacaktır.

8- Vergi indirimi sağlanması

Kooperatiflere özel sağlanan faydalardan biri de vergi indirimleridir. Kooperatifler kanununa göre çeşitli gayrimenkul vergilerinden, harç ve damga vergileri gibi vergilerden muaftırlar.

9- Bir yatırım aracı olarak kullanabilmek

Kooperatif daire projelerinde tek bir hisse almak zorunda değilsiniz. Toplamda dairenin gelecek yıllardaki ederinden daha az ödeme yaparak birden fazla hisse alabilirsiniz. Böylece gelecekte getirisi yüksek bir yatırım aracına dönüştürebilirsiniz.

Sonuç Olarak Kooperatif Daireler

Son zamanlarda artan ev fiyatları göz önüne alındığında kooperatif evler sizin için en avantajlı yatırım olacaktır. Böylelikle kira sıkıntısı yaşamadan ve bütçenize göre yavaş yavaş ödeyerek daire sahibi olursunuz. Eğer siz de inşaattan ev almak veya gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsanız vakit kaybetmeden kooperatif daire projelerinde gönül rahatlığıyla yerinizi alabilirsiniz.

Konut yapı kooperatifleri ile ilgili sık sorulan sorulara ulaşmak için buraya tıklayınız.

Konut yapı kooperatifi kurmak için gereken adımları anlattığımız makalemize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kooperatif ev ile ilgili birçok şeyi derlediğimiz yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.