Elit Boğaziçi

Elit Boğaziçi modern ve çağı yakalayan tasarımıyla ev sahiplerine geniş ve ferah bir yaşam alanı sunmaktadır. Ankara'nın yükselen değerinde yeni ve rahat bir yaşam sürmek isteyen herkesi beklemektedir.

Pınarbaşı Mah. Beşiktaş Sok. No:17/5 Keçiören-ANKARA
Tel: 0538 681 39 43 - 0542 575 41 04

bilgi@elitbogazici.com

© 2021 Powered by Fez Digital
Konut Yapı Kooperatifi Nedir? Avantajlı mıdır?

Konut Yapı Kooperatifi Nedir? Avantajlı mıdır?

Kooperatif, kaynaklarını bir araya getirmeye ve birlikte karar almaya karar veren insanların oluşturduğu bir organizasyon yapısıdır. İşçi kooperatifi, konut yapı kooperatifi, gibi birçok farklı kooperatif türü vardır; ancak en yaygın olanı konut yapı kooperatifidir.

Konut Yapı Kooperatifi Nedir?

En az 7 ortak ile kurulabilen Konut yapı kooperatifleri, hissedar olarak tanımlanan konut sakinleri tarafından yönetilen bir kooperatif türüdür. Bir konut kooperatifi, uygun fiyatlı evler inşa etmek ve ve bu evlerdeki yaşamı sürdürmek için bir araya gelen bir grup insan tarafından oluşturulmuş organizasyonlardır. Genellikle orta ve düşük gelirli ailelere uygun fiyatlı konut sağlamak için kurulurlar. Ancak başka nedenlerle de kurulabilirler. Bankadan kredi çekmek istemeyenler tarafından tercih edilir. Bankadan kredi çekip bunu oraya ödemek yerine, tanıdıkları kişilerle organize olarak ev almayı tercih edenler genelde bu yolu tercih eder. Faiz ödeme yükümlülüğü olmadığı için de tercih edilir.

Konut Yapı Kooperatifleri Nasıl Çalışır?

Özellikle 80’li yıllardan sonra oldukça popüler olan konut yapı kooperatiflerinde, her üye bir hisse alarak kooperatife üye olur. Kooperatife üye olan hissedarlar her ay, kooperatif yönetimi tarafından belirlenen miktarı öderler. Bu ödenen miktar, konutun inşaatı ve çeşitli giderleri için harcanır. Konut inşaatı bittiğinde ise hissedarlar kendi paylarına düşen evin sahibi olurlar.

Konut yapı kooperatifleri kooperatifler kanununa bağlıdır. Bu nedenle bir konut yapı kooperatifinde yapılan her iş kayıt altına alınmak zorundadır. Kooperatiflerin yönetim kurulları olur. Bu yönetim kurulları genel kurul ile başa geçer. Her yönetim kurulunu denetlemekle görevli denetim kurulu da bulunmak zorundadır. Konut yapı kooperatiflerinde bulunan yönetim ve denetim kurulu üyeleri de hissedarlar tarafından oluşur. Bu nedenle, kendi kendini denetleyen bir yapıya sahiptir.

Konut Yapı Kooperatifin Amacı Nedir?

Konut yapı kooperatiflerinin genel amacı kooperatife ortak olan hissedarlarını, uygun ödeme koşulları ile ev sahibi yapmaktır. Genelde birbirine güvenen insanlar tarafından kurulur. Sonrasında ise kurucuların etrafında konut inşaasına yetecek sayıda insan (hissedar) toplandıktan sonra yönetim kurulu kurulur ve inşaat başlar.

Kooperatifler, toplu bir şekilde ve demokratik yöntemlerle ilerlediği için herkesin yönetimde söz hakkı bulunur. Her hissedar kendi düşüncesini iletebilir ve yönetim kuruluna belli oranda etki edebilir.

Özellikle 90’lı yıllarda ve öncesinde şimdiki gibi mortgage sistemi ve kredi alımı çok yaygın olmadığından ötürü konut yapı koopratifi sistemi geliştirilmiştir. Bu sayede kişiler, kredi çekmeye gerek duymadan ev sahibi olabilmişlerdir. 2000’li yılların ortalarından itibaren faiz oranlarının düşmesi ile birlikte düşüşe geçen kooperatif furyası, günümüzde faizlerin tekrar yükselmesi ve kredi çekmenin zorlaşması gibi nedenlerden ötürü tekrar gündeme gelmiştir. Banka kredileri ile uğraşmak istemeyen şahıslar, kooperatifler aracılığıyla ev sahibi olabilmektedir.

Konut Yapı Kooperatiflerinin Avantajları Nelerdir?

Kooperatiflerin birçok avantajı vardır.

  • Hissedar olduğunuz için evinizin inşaatından mimarisine kadar, sahip olacağınız ev hakkında söz sahibi olursunuz. İstemediğiniz ayrıntılar olduğu takdirde, diğer üyelerle de konuşup anlaşarak gelecekteki evinizi kendi isteğinize göre dizayn edebilirsiniz.
  • Bankadan kredi çekmek zorunda kalmazsınız. Bu yüzden faiz ödemeden ev sahibi olabilirsiniz.
  • Kredi çekmediğiniz için evinizi, arabanızı ya da başka bir mülkünüzü ipotek ettirmek zorunda kalmazsınız.
  • Evin gelecekteki değerinden çok daha az ana para ödersiniz. Bir konut kooperatifinde genelde yıllarca ödenen miktar, evin tamamlandıktan sonraki değerinden çok daha düşüktür. Örneğin 500.000 TL ana para ödediğiniz evi çok daha yüksek miktarlara satabilirsiniz.
  • Hissenizi satabilirsiniz! Bu, konut kooperatiflerinin en büyük avantajlarından birisidir. Bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki 3 yıl boyunca aylık belli bir miktar aidat ödediniz. İnşaatın bitmesine de daha 2 yıl var ancak siz daha fazla ödeme yapmak istemiyorsunuz. Özel sebeplerden dolayı vazgeçtiniz. Elinizdeki hisseyi, kooperatife ödediğiniz para miktarını hesaplayarak başka birisine satabilirsiniz. Alıcı bulmanız durumunda ana paranızdan hiçbir şey kaybetmeden, kooperatif hissenizi devredip çıkabilirsiniz.
  • Yıllarca birlikte organize olduğunuz için, gelecekteki komşularınızın hepsini tanıyor olursunuz. Bu da gelecekte sahip olacağınız evin etrafında nasıl kişilerin yaşayacağını önceden bilmenizi sağlar.
  • Kooperatifin yönetim kuruluna girip, evinizin inşaatını kendiniz yönetebilirsiniz.
  • Tek bir hisse almak zorunda değilsiniz. İsterseniz bir kooperatiften birden fazla hisse alarak, gayrimenkul yatırım yapabilirsiniz. Eş, dost ve akrabalarınızdan dilediklerinizle birlikte hisse alarak, gelecekte aynı yerde ev sahibi olabilirsiniz.

Tüm bu avantajların haricinde, sizler için hazırladığımız “Kooperatif ev almak için 9 sebep” adlı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sonuç olarak, konut kooperatifleri genel olarak avantajlı yatırımlardır. Geçmişte birçok insanı ev sahibi yapmış olan bu organizasyonlar, günümüzde tekrar moda olmaya başlamıştır. Özellikle orta gelir grubunun belirli ekonomik menfaatlerini savunduğu için, çokça tercih edilecektir. Faizsiz ev almanın ve gayrimenkule yatırım yapmanın da en avantajlı yollarından biridir.

Son günlerde çokça yapılan aramaların üzerine hazırladığımız “Kooperatif Evler Sağlam mı?” başlıklı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ankara’da faaliyet gösteren Elit bogaziçi konut yapı kooperatifi, hem bulunduğu konum hem de avantajlı ve keyifli kat planları açısından, ideal bir yapı kooperatifi olarak göze çarpmaktadır. Kooperatif evlerle ilgili sorularınız için bize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.